Jdi na obsah Jdi na menu
 


Meteorit nad Ruskem explodoval silou třiceti hirošimských bomb

18. 2. 2013

Meteorit, který v pátek dopadl u Čeljabinsku a zranil 1200 lidí, explodoval se silou nejméně třicetkrát větší, než jakou měla atomová bomba shozená na konci druhé světové války na Hirošimu. Uvedli to experti z americké kosmické agentury NASA. russia_meteor_explosion_52642.jpg

 

„Měl energii větší než všechny zbraně dohromady použité ve druhé světové válce,“ řekl serveru New York Daily News Bill Cooke, který vede odbor NASA v Marshallově centru pro kosmické lety zaměřený na meteoroidy. Měl sílu 500 kilotun.

Tlakové vlny zranily přes 1200 lidí, většinou od střepů vyražených oken. „Zkuste si představit tlakovou vlnu ženoucí se městem se střepy skla odletujícími z budov. Zdi se hroutily, dveře byly vyráženy a mnoho lidí zranily poletující trosky,“ konstatoval Cooke ve snaze přiblížit drtivé následky průletu.

 

Meteorit měl průměr přes šestnáct metrů a hmotnost asi deset tisíc tun. Při průletu atmosférou zářil jasněji než slunce. Letěl rychlostí 640 tisíc kilometrů za hodinu a rozpadl se 32,5 sekundy poté, co vnikl do atmosféry.

Astronomové jeho dopad nepředpokládali, protože jeho dráhu na poslední chvíli změnil asteroid DA14, který prolétl nedaleko Země.

„Stalo se to ve stejný den, takže si někteří lidé mysleli, že by meteorit mohl být úlomkem DA14, ale to není pravda,“ dodal Cooke.

 

Ruští vědci našli úlomky

 

Ruští vědci v neděli nalezli v jezeře Čebarkul úlomky meteoritu, který v pátek zasáhl oblast Uralu. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Meteorit se po vstupu do atmosféry rozpadl na zhruba sedm velkých částí, z nichž jedna dopadla do zmíněného jezera, kde vytvořila v ledu díru o průměru osm metrů.

 

Poblíž díry v ledu našli odborníci několik drobných úlomků. Podle testů je to chondrit, kamenný meteorit, který obsahuje asi deset procent železa.

 

 

Tlaková vlna vysklila okna

Meteorit pravděpodobně dostane jméno podle jezera Čebarkul a stejnojmenného města. Podle vědců by totiž meteority měly získat jméno po nejbližší vesnici či městě.

 

 

Hlavní kráter po dopadu meteoritů u ruského jezera Čebarkul

Pád meteoritu vystrašil tisíce místních obyvatel, zhruba 1200 lidí utrpělo zranění. Většina z nich utrpěla řezné rány, když silná tlaková vlna rozbila okna v rozsáhlé oblasti. Úřady odhadují způsobené škody na miliardu rublů (přes 630 miliónů korun).

 

 

Pád meteoritu způsobil četná zranění a škody

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář